Başkent’te Kadınlar Haftası Başladı

BAŞKENTTE 8 MART KADINLAR HAFTASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

Başkent Üniversitesi 8 Mart etkinliklerini son dört yıldır bir haftayı aşan etkinlikler dizisi ile ele alıyor. Başkent Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Araştırmalar Merkezi (TOCAM) ve Başkent Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü (BÜKİK) tarafından düzenlenen 8 Mart Kadınlar Haftası etkinlikleri kadın sorunlarının masaya yatırılması ve çözüm önerileri geliştirilmesi için önemli bir işlev görüyor.  Sağlıktan spora, sanattan bilime her alanda kadının güçlendirilmesi ve bu alanda farkındalık geliştirilmesi amacıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında bu yıl da bir hafta sürecek bir dizi etkinlik planlandı. 2- 6 Mart tarihleri arasında düzenlenen etkinliklerin ilki olan 100 Kadın 100 Eser Sergisi ile 8 Mart Kadınlar Haftası’nın açılışı gerçekleşti.

100 KADIN 100 ESER SERGİSİ

Başkent Üniversitesi çok özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında, 100 Kadın 100 Eser adlı Plastik Sanatlar Sergisi açıldı. Türkiye’nin dört bir yanından sanatçılar eserleriyle sergide yerini aldı. Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal da sanatçıları yalnız bırakmadı. Prof. Dr. Haberal konuşmasında Başkent Üniversitesi’nin kadın istihdamındaki öncü rolünün altını çizdi.

DÜŞÜNDÜREN SORGULATAN ESERLER BAŞKENT’TE

2 Mart 2020 tarihinde Türkiye’nin dört bir yanından kadın sanatçıların kadın temalı eserleri Başkent Üniversitesi’nin Bağlıca Kampüsünde bulunan Galeri Başkent’te öğrenciler ve sanatseverlerle buluştu. Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdülkadir Varoğlu ve Prof. Dr. Nermin Yeniköse’nin katılımıyla gerçekleşen sergi açılışında eser sahibi olan kadın sanatçılar da hazır bulundu.

Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Seramik Sanatçısı Sibel Aktaş’ın küratörlüğünde düzenlenen sergide yer alan ve titizlikle hazırlanan eserlerin kadın sorunlarına ışık tutan, düşündüren, sorgulatan eserler olması öğrencilerin yoğun ilgisini çekti.

PROF. HABERAL: BAŞKENT KADIN İSTİHDAMINDA ÖNCÜ ROL ÜSTLENİYOR

Serginin açılışında konuşan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal Başkent Üniversitesi’nin kadın istihdamında hem Türkiye’deki pek çok kurum, hem de diğer üniversiteler ile kıyaslandığında öncü bir rolü olduğunu belirtti. Prof. Haberal yalnızca kadın istihdamında değil, kadın yönetici oranında da Başkent Üniversitesinin birinciliği koruduğuna vurgu yaptı. Kadınların üst yönetim kadrolarında aktif bir şekilde yer almasının olumlu sonuçlar doğurduğuna değinen Prof. Haberal, Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın vizyonuyla hayata geçen Başkent Üniversitesi’nin tüm Türkiye için örnek bir model olduğunu söyledi.

Sergide yer alan sanatçılar
ASLI ÖZEN, AYSEL KUL, AYLA AKSOYOĞLU, AYLA ONAR, AYNUR OCAK, AYSEL GÖZÜBÜYÜK, AYŞE ERGÜNER,  AYSUN SUBAŞI, AYNUR TIKIROĞLU, AYNUR MAHMUTOVA KAPLAN, BİLGE ÖZTOPLU, BURCU BAYAZIT, CEMRE ATAY, CEYLAN HABERAL, ÇİĞDEM ÇALLI, DİLAN KARAKUŞ, DÖNDÜ IŞIL DOĞAN DUYGU ÖZKIR, EBRU KÜÇÜKKERNİÇ, EFLATUN LALE ŞEN, EMİNE KASAP KARAKOÇ, EMİNE CEYLAN ÖZDEMİR, EMEL GÜLÇİN ÜLKER, ESRA ALGIN, ECE AYÇA KEMALOĞLU, FATMA BİRSEN ULUSANOĞLU FATMA TÜRKÖZ, FATMA NAZAN ÖZSAKA, FEYHAN BAYIK, FERDA DEMİREL, FEVZİYE ÇADIRCI, FİLİZ PELİT, FİLİZ ÇOLAK, FİGEN AYDOĞMUŞ, FUNDA TAMKAVAS, FULYA TURAN, FÜSUN ÖZYILDIRIM, GÜLER DİŞBUDAK, GÜLAY BİLGE, GÜLSEVEN NARİN DEMİR, GÜLİZAR DOĞARAY KARAÇAM, GÖNÜL PARLAK AVCI, HÜSNİYE CEYLAN, HATUN YERLİKAYA ONGUN, HATİCE AYKONAT, HATİCE OKAN,    HÜSNA DİŞBUDAK, İCLAL ERENTÜRK GÜÇSAV, İLKNUR ŞEN, İZEL ERBAŞ, LAYİKA BERRAK ERTUNCAY, LERZAN SAYA, MENEKŞE SÜMER, MELEK YILDIZ ERGÜL, MAKBULE AYAZ, MALİKE KIRCA BAYSU, MİNE SARMIŞ ÇAYLAK, NEVRUZ ERKEN, NEŞE ÇETİN, NİHAN AKDEMİR, NEVİM KAYAOĞLU, NUR GÖKBULUT NURŞEN AKSAKAL KANTAR, NURHİLAL HARSA, ÖZGE GÖKBULUT, ÖZNUR AKSOY, ÖZLEM ALP, PERİHAN KEKİ, RABİA ÇALIŞKAN, RANA SİRKECİOĞLU, SATENAY KOZAKOĞLU, SAİME UYAR, SEMRA TAŞDEMİR SEYHAN ÇIRAK, SENA SENGİR, SELMA ASLANTAŞ, SENEM ÇINARBAŞ, SİBEL AKTAŞ, SİBEL RADİYE GÜL, SİBEL NAS, SUNA SÖNMEZALP, SÜHEYLA SABIR, ŞENGÜL ACİL, ŞEYMA TOPÇU, ŞİMAL ECE GENÇ,  ŞULE KAYA, ŞÜKRAN ÖZTÜRK TUNÇ, TÜLİN DEMİR, UFUK CAN, ÜMİT KARA, ÜMMİHAN BULUT, YASEMİN İLHAN, YASEMİN KAYABAŞI, YASEMİN DÖRTAN, YASEMİN TOPÇUOĞLU, ZEHRA SENGİR, ZEYNEP ELBEYLİ, ZEKİYE TELLİOĞLU, ZELİHA SEVAL ÖZPEK,

SANATÇILAR’IN GÖZÜNDEN :

Fatma Birsen Ulusaloğlu: keçe sanatçısıyım, hobi olarak da mozaikle uğraşıyorum. Ders veriyorum keçeden. Ben Gaziantep’te yaşıyorum. Rehabilitasyon kökenli atık sanatçısıyım ve atıkları kullanıyorum. Ve atıklarla özellikle Anadolu’muzun kültüründe yaralarımıza değen mesajlar veren tablolar ve heykeller yapma çabasındayım.

Bir hafta sürecek etkinlikler kapsamında Cuma günü ise Türk siyasetinin mihenk taşlarından İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker ‘Ailedemizden Anılar’ konulu bir söyleşi düzenleyecek.